برگزاری جشنواره طراحي ايراني به همت شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران
  • 14 مرداد 1396

برگزاری جشنواره طراحي ايراني به همت شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران

رضوان بهزادي‌نسب دبير اجرايي جشنواره طراحي ايراني در گفت‌وگو با خبرنگار چوب و کاغذ از برگزاری جشنواره طراحي ايراني در دو بخش طراحي مبلمان خانگي و مبلمان اداري به همت شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران خبر داد.

وی به ضرورت برگزاری این جشنواره در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به رویکرد اقتصادی کشور و طرح موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و در راستای نگاه درون‌نگر به توانمندی‌های ملی و شکوفایی اقتصاد ملی، لزوم استفاده از کلیه پتانسیل‌ها و توانمندی‌های متخصصان داخلی به شدت احساس می‌شود. لذا در حوزه صنعت مبلمان که یکی از مهمترین فاکتورهای رشد آن توجه ویژه به طراحی است، شورای ملی مبلمان موضوع جشنواره طراحی مبلمان ایرانی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

به این ترتیب هدف از برگزاری این جشنواره را می‌توان ارایه طرح‌های جدید، ایده‌های نوآورانه، اجرایی و عملیاتی، بسترسازی برای معرفی و شناسایی طراحی ایرانی، ایجاد انگیزه در بین طراحان کشور برای معرفی طرح‌های اجرایی قابل تولید، ایجاد ارتباط و تعامل طراحان با سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان و معرفی دیدگاه‌های نوین زیبایی‌شناسی و شیوه زندگی ایرانی به بازارهای داخلی و خارجی بیان کرد.

بهزادي‌نسب دلیل انتخاب نام طراحی ایرانی برای این جشنواره را جایگاه ویژه هنر برای ایرانیان بیان کرد و اظهار داشت: همانطور که در آثار و اشیای بدست آمده از گذشته نیز دیده می‌شود در آن زمان نیز توجه ویژه‌ای به طرح و زیبایی‌شناسی در بیشتر وسایل و ابزارهای کاربردی می‌شد. از طرفی با توجه به نیازهای جامعه امروز ایران و نیز احیای فرهنگ و هنر ایرانی عنوان و رویکرد این جشنواره با هویت ایرانی پیوند کامل دارد.

دبير اجرايي جشنواره در ادامه به ارایه توضیحاتی در خصوص ویژگی طرح‌های ارایه شده به این جشنواره پرداخت و گفت: این جشنواره در دو بخش "مبلمان خانگی" شامل انواع وسایل و تجهیزات مورد استفاده در فضای زندگی از تک صندلی تا سرویس کامل مبلمان، تجهیزات روشنایی و دکوراسیون و نیز "مبلمان اداری" شامل همه اجزای میز و صندلی، تجهیزات اداری و چراغ‌های روشنایی برگزار می‌شود. همچنین محدودیتی برای شرکت‌کنندگان از نظر تحصیلات و حرفه وجود نداشته و آثار ارسالی می‌تواند بصورت شرکتی، گروهی، انفرادی، حقیقی یا حقوقی در مسابقه شرکت داده شود.

وی در ادامه افزود: طرح‌های ارایه شده به جشنواره بر اساس شاخص‌ها و معیارهایی چون خلاقیت و نوآوری، سبک زندگی ایرانی، سبک‌شناسی و نشانه‌شناسی، بازنمایی هنرمندانه‌ از زیبایی‌شناسی و عملکرد و توجه به اصول طراحی ایرانی داوری شده و در پایان  به١٠ اثر منتخب اين جشنواره در روز كنفرانس بين‌المللي دكو ٢٠١٧ در آذر ماه جوايز نفيس به همراه تنديس و كتاب جشنواره تقديم خواهد شد.

بهزادي‌نسب دبير اجرايي جشنواره طراحي ايراني در پایان گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه ۱۵ شهریور ماه تعیین شده است. علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته مراجعه و مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.

 


نقد و نظرات کاربران (0)درباره این موضوع هیچ نظری ثبت نگردیده است
نقد یا نظر خود را بنویسید